w w w . c l a l i t 2 0 p l u s . c o . i l

עודכן ב - 12:45 09/12/2012מדריך חורף
למבולבלים:
דלקת ריאות

 

:   ד"ר דנה פלורנטין, רופאת הבית

עדכון רפואי אחרון: 13.12.2010

זימון תור לרופאים בלי סיסמה

מה זה?

דלקת ריאות נגרמת בדרך־כלל על־ידי חיידקים, לעתים גם על־ידי וירוסים (נגיפים). דלקת ריאות נגרמת כאשר נאדיות הריאה (קשי־האוויר הזעירים שנמצאים בריאות) מתמלאים במוגלה. הסימפטומים (תסמינים) תלויים בחלק הריאה שנפגע ובמידת האלימות של החיידקים או הווירוסים (נגיפים) – ובעמידותה של המערכת החיסונית שלך. הם כוללים: שיעול עם כיח מוגלתי רב, כאבים בחזה, חום ולעיתים גם קוצר נשימה. לרוב דלקת ריאות מתחילה כברונכיט (דלקת הסימפונות).

איך מבדילים בין דלקת ריאות חיידקית לדלקת ריאות ויראלית (נגיפית)?
בפועל קשה להבדיל קלינית (על בסיס הבדיקה בלבד), בין דלקת ריאות חיידקית ובין דלקת ריאות הנגרמת על־ידי נגיף (וירוס). באופן טיפוסי דלקת ריאות חיידקית מופיעה באופן חד עם חום גבוה ותמונה סוערת יותר, אבל זה אינו סימן אבחנתי. לעתים, אפילו לאחר התבוננות בצילומי החזה, קשה להבחין בין דלקת חיידקית לדלקת ויראלית (נגיפית). 

לגבי הטיפול, מאחר ואנטיביוטיקה הורגת רק חיידקים ולא וירוסים (נגיפים), אין טעם לטפל באנטיביוטיקה במחלות ויראליות (נגיפיות) בכלל, ובדלקת ריאות ויראלית (נגיפית) בפרט.

מה לגבי דלקת ריאות בילדים?

בילדים דלקת ריאות היא הרבה פעמים סיבוך של מחלה ויראלית (נגיפית) קודמת, כך שבהתחלה יש מחלת צינון אבל במקום שהמצב ישתפר יש המרה המאופיינת בעליית חום, החמרה במצבו הכללי של הילד, חוסר תיאבון, שיעול, נשימה מהירה מהרגיל וקוצר נשימה. דלקת ריאות בילדים יכולה להיות ויראלית (נגיפית) או חיידקית.

האם יש דלקת ריאות ללא חום?
דלקת ריאות עשויה להתרחש גם ללא עלייה משמעותית בחום הגוף. ילדים רכים, קשישים, חולים במחלה כרונית ובעיקר חולי דיאליזה, וחולים הנוטלים תרופות המטשטשות את העלייה בחום הגוף, כמו סטרואידים, אקמול, אספירין וכדומה, מגבירים את הסיכוי שמחלה דלקתית או זיהומית תתרחש ללא עלייה בחום הגוף.


מה קורה כשחולים בדלקת ריאות בהריון?

גם בהריון ניתן ללקות דלקת ריאות, אבל ההריון מחייב אבחנה וטיפול שונים. לא ניתן בהריון לבצע צילום חזה מאחר ולא מומלץ לחשוף את העובר לקרינה. אבל גם ללא צילום חזה ניתן לאבחן דלקת ריאות- בעיקר על־ידי סימפטומים (תסמינים) מתאימים (כגון חום, שיעול שמוחמר, קוצר נשימה) בצירוף האזנה לריאות על־ידי סטטוסקופ. מבחינת הטיפול: לא ניתן לתת כל סוג של אנטיביוטיקה בהריון, ולרב משתמשים  במוקסיפן (Moxypen, Amoxcycillin) או זינאט (Zinnat, Cefuroxime), אשר הוכחו כבטוחות לשימוש בהריון.

מתי חולים בדלקת ריאות?
בעיקר בעונות המעבר והחורף.

האם זה מסוכן?

תלוי בחומרת המחלה ובאדם החולה. תינוקות רכים וקשישים נמצאים בקבוצות סיכון ללקות במחלה קשה המצריכה אשפוז. לפני גילוי האנטיביוטיקה, דלקת ריאות נחשבה למחלה מסוכנת מאוד, שהיתה עלולה להוביל לאי ספיקה נשימתית ובהמשך אף למוות. היום, אחוזי ההחלמה מדלקת ריאות גבוהים מאוד, אם כי בקשישים הסובלים ממחלות כרוניות קשות עלולה המחלה להסתבך ולהידרדר למצב המחייב הנשמה מלאכותית.

 

להיכנס לפאניקה?

רק אם זה עושה לך טוב.


המשך הכתבה לאחר ההפניות...
 

 

 


עוד כתבות במדריך חורף:

• מחלת השפעת: מדריך רפואי

• חיסון נגד מחלת השפעת: מדריך רפואי

• שפעת החזירים: מדריך רפואי וחדשות
• הצטננות ונזלת: מדריך רפואי

• דלקת־גרון: מדריך רפואי

• סינוסיטיס: מדריך רפואי

• ברונכיט: מדריך רפואי

• זימון תור לרופא או לרופאה בלי סיסמה
• שעלת: מדריך רפואי

• חיסון נגד דלקת־ריאות: מדריך רפואי

• האם ללכת לעבודה כשחולים?

• עור יבש - מכה של חורף: מדריך רפואי


כיצד נעשית האבחנה?

בבדיקה גופנית של הרופא או הרופאה. הם יאזינו לריאות שלך עם סטטוסקופ, ולרוב זה מספיק כדי לאבחן שמדובר בדלקת ריאות. במקרים לא ברורים, שבהם קיים חשד קליני לדלקת ריאות, אפשר לקבל אישור סופי לאבחנה בצילום חזה.

 

יש סיבוכים?

הסיבוך המדאיג ביותר הוא אי ספיקה נשימתית והזדקקות להנשמה מלאכותית. סיבוך נוסף (ונדיר) הוא חדירה של החיידקים לזרם הדם, אז נוצר מצב הקרוי אלח־דם. במצב זה תיתכן חדירה של החיידקים למוח ולאיברים נוספים. כאמור, מאז גילוי האנטיביוטיקה סיבוכים אלו אינם שכיחים.

 

מתי כדאי לפנות לרופא?

בכל חשד לדלקת ריאות.

 

מתי לחשוד?

אם מפתחים חום ממושך, המלווה בכיח מוגלתי ובשיעול ממושך, בכאבים בחזה ובקוצר נשימה.

 

דלקת ריאות והחבר/ה שלי. זה מדבק? הדבקתי אותו או אותה?

לגמרי אפשרי (וגם להיפך). המחוללים הגורמים למחלה נישאים בקלות באוויר בטיפות זעירות (רסס), ולכן עיטוש, שיעול ומגע ידיים (שנגעו קודם לכן באף, בפנים או במישהו או מישהי חולים) עלולים להעביר את החיידקים או הנגיפים מאדם לאדם.

 

אם חליתי פעם אחת, האם אני מחוסן/ת?

החיסון הנרכש הוא נגד החיידק או הווירוס (נגיף) מהזן שחולל את המחלה. אבל ישנם כמה וכמה חיידקים ווירוסים (נגיפים) העלולים לגרום לדלקת ריאות ולכן ניתן, באופן תיאורטי, לחלות מספר פעמים בדלקת ריאות.

 

יש חיסון?

קיים חיסון נגד חיידק הפנאומוקוק (Pneumococ) המחולל דלקת ריאות. למי שסובלים ממחלות ריאה וממחלות כרוניות אחרות, וגם למבוגרים מעל גיל 65, מומלץ להתחסן.

 

מה הטיפול?

כאשר מצבו הקליני של החולה אינו מעורר דאגה ואין קוצר נשימה, אין הכרח באשפוז וניתן לטפל בדלקת ריאות חיידקית בבית, בלקיחת אנטיביוטיקה דרך הפה. אם מדובר בדלקת ריאות חיידקית, הטיפול האנטיביוטי (הדורש מרשם רופא) למי שאינם רגישים לפניצילין הוא לרוב מוקסיפן (Moxypen, Amoxcycillin) או זינאט (Zinnat, Cefuroxime). למי שרגישים לפניצילין נהוג לתת אריתרומיצין (Erythromycin) או רוליד (Rulid, Roxithromycin).

 

בנוסף לטיפול התרופתי, רצוי מאוד לתת טיפול תומך, כמו במחלות אחרות:

 

1. להקפיד על שתייה בכמות נאותה.

 

2. להקפיד על מזון קל (ובשום אופן אין להכריח לאכול, ברוב המקרים זה רק יסתיים בהקאה).

 

3. מומלץ לשהות בחדר מאוורר היטב.

 

4. ניתן להיעזר בתכשירים מכייחים, המאפשרים הוצאת ליחה ביתר קלות, כמו מוקוליט
(Mucolit, Carbocisteine
), סירן
(Siran, Acetylcysteine)
וראולין.

 

5. אין להשתמש בתרופות המדכאות את רפלקס השיעול, למרות הפיתוי להקל על סבלו של החולה - שכן השיעול מוציא את הפסולת מהריאות החוצה.

 

מתי זקוקים לאשפוז?

במחלה קשה הגורמת לקוצר נשימה המלווה בחולשה קיצונית ובחום גבוה. במקרים כאלה, וכאשר מדובר בדלקת ריאות חיידקית, יש גם צורך בהזלפת אנטיביוטיקה דרך הווריד.

 

דלקת ריאות, זה יחזור?

זה לגמרי אפשרי.


רגע של עברית רפואית

איך אומרים: דלקת ריאות ויראלית,
או דלקת ריאות נגיפית?

דלקת ריאות נגיפית, או דלקת ריאות ויראלית? והאם זה אותו דבר?

יכול להיות שהרופא או הרופאה שאבחנו אותך אמרו שיש לך דלקת ריאות ויראלית, אבל כמובן שהתכוונו לדלקת ריאות נגיפית. למה דלקת ריאות נגיפית ולא דלקת ריאות ויראלית? כי ככה אומרים בעברית. נגיף בעברית, וירוס בלועזית.

מהו נגיף? נגיף הוא גופיף מיקרוסקופי המכיל חומצת גרעין סגורה במעטפת חלבונית, שיכול להשתכפל רק כטפיל בתוך תא חי בתאים של אורגניזם אחר (צמח, בעל חיים או מיקרואורגניזם). הנגיף גורם למחלות מידבקות, תוך שהוא מתרבה בתא החי והורס אותו או משנה את פעילותו. דלקת ריאות היא מחלה שיכולה להיגרם גם בידי חיידקים (ואז קוראים לה דלקת ריאות חיידקית) וגם בידי נגיפים (ואז קוראים לה דלקת ריאות נגיפית, או דלקת ריאות ויראלית).

לכן, בעברית נכונה יש לומר: דלקת ריאות נגיפית. אבל אם מה שעושה לך את זה הוא דווקא לומר "דלקת ריאות ויראלית" – עלינו... העיקר הבריאות.


• לחץ/י כאן כדי ללמוד על החיסון נגד דלקת ריאות

ד"ר דנה פלורנטין היא רופאת משפחה בקבוצת שירותי בריאות כללית ומנחת הפורום "עזוב אותך מרופא..."

: