כיצד לשמור על
פרטיות מידע ברשת

 

 כיצד למנוע פריצה למחשב האישי שלך: האינטרנט הוא מקום נפלא, אבל למרבה הצער יש בו גם האקרים ופושעי מחשב מתוחכמים ומקצוענים, שבשבילם פריצה למחשב היא פעולה פשוטה שאפשר לעשות תוך כדי פיצוח גרעינים. יש לך מושג כמה זה קל לפרוץ למחשב שלך? את יודעת עד כמה המידע האישי והפרטי שלך חשוף? קבלו מדריך התגוננות

 
מאת: איציק כוכב
פורסם בראשונה: 24.05.2010
עדכון אחרון: 29.03.2011
לתשומת לבך, השימוש באפשרויות השונות של "פייסבוק" עשוי לשתף את המידע שלך עם אחרים

 


באינטרנט גולשים כיום כ־2.5 מיליארד בני אדם.

מבחינה אלקטרונית, כל המשתמשים באינטרנט בעולם, כלומר את, אתה ועוד 2.5 מיליארד בני אדם מחוברים בו זמנית.

 

הדבר היחיד המפריד בין בני האדם באינטרנט הוא קוד המכונה כתובת IP (Internet Protocol). כשם שהאינטרנט מאפשר לכם להתחבר לעולם, הוא מאפשר בעצם גם לעולם להתחבר אל המחשב שלכם.

 

וזה עלול להיות מסוכן.

 

האינטרנט שלי מסוכן?

כן, האינטרנט שלך, אצלך בבית, עלול לסכן את המידע שלך.

 

למה?

ברשת האינטרנט גולשים לא מעט האקרים ופושעי מחשבים. הם מתוחכמים, מקצוענים ובעלי יכולות יוצאות דופן בתחומי המחשבים והאינטרנט. אסור לזלזל בהם. יש להם סבלנות ברזל, והם אינם בוחלים באמצעים כדי להגיע למטרתם. בעבורם פריצת כתובת IP היא מלאכה קלה, ולמעשה ביכולתם לפרוץ לכל מחשב בעולם ולראות את התכנים שבו. הם יכולים לפרוץ למחשב שלכם גם.

 

בדומה לעבריינים שעליהם אנו שומעים בכלי התקשורת גם להם יש יעדים, מקצועות ותחומי התמחות. ולכן נכנסו ללקסיקון שלנו ביטויים כמו: אבטחת מידע, מידע מאובטח, הגנה על מידע ברשת, הגנה על מידע באינטרנט.

 

אז מה אתם מציעים? להתנתק מהאינטרנט כדי להגן על עצמי?

לא.

 

האינטרנט הוא כלי נפלא שמקנה לנו גישה לשפע של מידע, לסרטים ולתמונות שלא היו נגישים לנו בעבר - בוודאי לא בבית. האינטרנט הוא גם כלי חברתי רב עוצמה שמאפשר לנו להתחבר, לדבר, לכתוב, להתבטא ולמצוא את ייעודנו האישי. ההערכות הן שבעשור הבא נהיה מחוברים לאינטרנט במשך כ־45% מזמן הערוּת שלנו. בקיצור, חיינו יתנהלו במידה רבה באמצעות האינטרנט. לכן כדאי להיות זהירים ולנקוט בכללים שיעזרו לגלישה מאובטחת ולהפעיל הגנה על מידע ברשת.

 

בדומה לחיי היומיום, שבהם אנחנו נזהרים מעבריינים לסוגיהם, כך עלינו להיזהר גם באינטרנט ולהגן על המידע האישי שלנו - האישי והעסקי - מפני אפשרויות של פריצה למחשב, גניבה, של שיבוש ושל ניצול לרעה.

 

אבל אם פושעי המחשב כל כך מתוחכמים, מה כבר אפשר לעשות נגדם ובעד גלישה מאובטחת?

הרבה מאוד דברים.

 

יש שיטות מגוונות להכביד ולהקשות על האקרים ועל פושעי מחשבים מלבצע את זממם. גם גולשים שאינם בקיאים בנושאי המחשוב או אבטחת מידע יכולים להגן על המידע בכמה דרכים שאינן דורשות מיומנות בתחום המחשבים.

 

איך?

יש כמה צעדים שכל אחד מאיתנו יכול לנקוט כדי להגן על עצמו, למשל: יצירת סיסמה אישית לכניסה למחשב. סיסמה אישית המורכבת משמונה תווים ומספרים מעכבת משמעותית את עברייני המחשב.

 

יש כללים טובים לבחירת סיסמה?

יש!

 

• קודם כל, חשוב לשנות את הסיסמה פעם ב־90 יום.

• אסור שהסיסמה תהיה מורכבת מספרות רצופות או מאותיות רצופות (לא 123456 ולא אבגדהו).

• רצוי לשלב בסיסמה אות אחת גדולה באנגלית (למשל A או S).

 

באילו צעדים נוספים מומלץ לנקוט?
או.

 • מומלץ לבטל את השמירה האוטומטית של היסטוריית הגלישה באינטרנט. עושים זאת באופן הבא: נכנסים בדפדפן לתפריט "כלים" >> "אפשרויות" >> "תיקיות אינטרנט" >> "היסטוריה" ומבטלים את האפשרות לשמירת המידע על הרגלי הגלישה האישיים.

 

• מומלץ לבטל את האפשרות "שמירת סיסמאות אוטומטית" במחשב האישי. שמירת סיסמאות אוטומטית מאפשרת להאקרים ולפושעי מחשב לראות את הסיסמאות שבהן השתמשתם ולנצלן לרעה.

 

• מומלץ לבצע עסקאות רק באתרים מאובטחים. אתר מאובטח הוא אתר שמוגן באמצעות פרוטוקול SSL ותעודה דיגיטלית. כתובת של אתר כזה מתחילה בתחילית https, ועל הדפדפן ניתן לראות צלמית (אייקון) של מנעול סגור. אם האתר שאתם גולשים אינו כזה, ראוי להיזהר ולא לשלב בו מידע אישי או רגיש - ובוודאי לא לבצע בו עסקאות.

 

• מומלץ להצפין את המידע האישי. אם המידע שלכם מוצפן, אתם מוגנים גם אם יפרצו למחשב שלכם. ההאקרים ועברייני המחשב לא יוכלו לראות את המידע הרגיש - את הסרטים, את התמונות ואת הקבצים. הצפנה היא הדרך הבטוחה ביותר למנוע מפולשים להבין את המידע ולהשתמש בו. פיצוח הצפנה הוא מלאכה כמעט בלתי אפשרית, ולכן ההאקרים ועברייני המחשב לרוב לא יתעסקו במידע מוצפן.

 

• מתקינים אנטי וירוס ותוכנות למניעת ריגול. אחת השיטות של האקרים ושל עברייני מחשב היא לרגל במחשב שלכם באמצעות וירוס שהם מחדירים לתוכו או באמצעות וירוס מסוג סוס טרויאני. תוכנות אנטי וירוס ותוכנות לאיתור רוֹגלוֹת מונעות את התופעה. את התוכנות יש לרכוש מגורם מוכר ולעדכן את הגרסה בכל יום בעת החיבור הראשון לאינטרנט. פעם ביום מומלץ לבצע סריקת וירוסים במחשב.

 

• מתקינים "חומת אש" (Firewall). "חומת אש" מונעת מכם להתחבר לאתרים שעל פי החשד אינם מאובטחים ומונעת מרוֹגלוֹת ומסוסים טרויאניים לבצע את זממם. יש להתחשב בהודעות ששולחת לנו "חומת האש". אם היא מבקשת אישור גישה לאתר מסוים או אישור לאפשר תקשורת אל מחוץ למחשב שלכם, כדאי לקרוא היטב את ההודעה ולוודא שאכן מדובר באתר או בתקשורת שאנחנו רוצים לאשר את הגישה אליהם. אם מתעורר חשד כלשהו בכשרות התקשורת, אל תאשרו!

 

• מענה לבקשות בדואר האלקטרוני. אחת מהשיטות החביבות על האקרים ועל עברייני המחשב היא לשלוח למשתמשים תמימים בקשה לקבלת מידע בגין זכייה בכסף או לפרסם קריאה נוגעת ללב לעזרה. ויש להם עוד שלל טריקים. השיטה הזאת מכונה "פישינג". מפניות כאלה יש להיזהר מאוד ולא למסור לפונים שום מידע אישי או מידע שעשוי לזהות אתכם. ההמלצה היא לא להשיב כלל במייל לפניות כאלה. מייל חשוד דומה למעטפת נפץ שהגיעה לכתובת שלכם. לא פחות.

 

• העלאת מידע לאתרים החברתיים. כדאי לזכור שמידע אישי פרטי שהועלה לאתרים חברתיים חשוף - תיאורטית לפחות - בפני כל מי שגולש באינטרנט. לכן כדאי מאוד לשקול היטב לפני שמעלים מידע כזה לאתרים חברתיים. חשוב לדעת שלא ניתן "להסיר מהאינטרנט" מידע שהועלה לאתר כלשהו. הוא שם, באינטרנט, לנצח, ובמקרים רבים חשוף להאקרים ולעברייני מחשב.

לתשומת ליבך, השימוש באפשרויות השונות של אתרים חברתיים כדוגמת "פייסבוק", "טוויטר" ודומיהם, עשוי לשתף את המידע שלך עם אחרים. בשל כך ראוי להימנע מלכתוב בהם מידע רפואי אישי רגיש.

 

שימרו על עצמכם.


איציק כוכב הוא הממונה על הגנת מידע בכללית.

תנאי שימוש, מדיניות פרטיות והגנת מידע באתר כללית.

תנאי שימוש בפורומים של אתר כללית.

לתשומת לבך, השימוש באפשרויות השונות של "פייסבוק" עשוי לשתף את המידע שלך עם אחרים

 
מצטרפים לכללית   מצטרפים למושלם
מצטרפים למושלם   קונים ביטוח נסיעות!
  מידע    
 
   
 
     
 

כל מה שלא ידעת על שקדי־המרק

 זוללים את הצהובים המתפצחים האלה בלי הכרה? הממ...

האם אתה מת מעייפות כל הזמן?

עייפות שלא נגמרת יכולה להצביע על כמה בעיות: מדריך

 
שירותים ומידע